MUSTAFA ÇİÇEK , BUSİNESS CHANNEL TÜRK’TE

22 Ocak 2021 1.784 0

Mimar Mustafa Çiçek, Sema Baysal’a konuk olacak.
Mustafa Çiçek Kimdir?

Mustafa Çiçek 8 temmuz 1998 doğmuştur ve istanbulda yaşamını devam ettirmektedir.

Mimarlık eğitimini İstanbul Medipol üniversitesinde Güzel sanatlar Tasarım ve mimarlık fakültesinde Mimarlık üzerine tamamlamıştır ve yüksek lisans eğitimine de İstanbul Rumeli Üniversitesinde devam etmektedir.

İtalya Domus Academy de program lisansı almıştır.

Mimarlık eğitimini tamamlamadan önce birçok kurumsal, Kobi ve uluslararası mimarlık şirketlerinde çalışmış ve kendini yetiştirmiştir ve sonrasında eğitimi bitmeden mimarlık ve inşaat sektörüne özel alanda bir girişim ile faaliyetlerine başlamıştır ve en önemlisi Alonso Mimarlık firmasını kurmuştur.

Ticaret ve uluslar arası ilişkiler alanlarında herhangi bir lisans eğitimi almadı fakat ekstra seminerler ve kurslarla iyi olduğu bu konuda yine eğitimler almaya devam ediyor.

Uluslararası birçok proje ve workshopta başarı sağlamış, Profesyonel iş hayatına başlamış ve birçok kobi ve kurumsal şirketin mimarlık ve tasarım ihtiyaçlarında destek olmuştur.

Piyasadaki birçok önemli firmalarla ve yurt dışında bulunan ünlü firmalarla mimarlık ve tasarım konusunda projelerinde yer almıştır.

Mimarlık ve iç mekân, ürün ve deneyimsel tasarım alanlarında çalışarak düşünceli olma, deney yapma ve işçilik konusunda ün kazanmıştır.

Her projeye başlangıçta hikaye olarak yaklaşırken, çalışmaları her projenin karakterini ve içeriğine farklı farklı anlam katarak özel fikirler oluşturur.

Her bir eleman benzersiz bir uzay merkezli yaklaşımla, zekâyı sofistike harmanlayarak ve zengin malzemelerle minimal formlar ile bilgilendirir.

İş veren ile yakın ve samimi çalışarak her türlü benzersiz stili ya da istedikleri stillerin kombinasyonunu oluşturma yetisine sahiptir.

Çalışmaları çok beğenildi ve ilişkileri değerli kılındı bunun sayesinde şimdi İtalya daki ortaklarıyla beraber çalışmaktadır.

Eğitim piyasa ve mimarlık hakkında söyledikleri ise; “Alonso mimarlık kurucusu olarak söyleyeceklerim şunlardır, eğitim doğru kelime. Kesinlikle salt öğretim, okul ya da diplomayla olacak bir yolculuk değil bu. Zaten salt sonuca dayalı genel başarı anlayışını da tasvip etmiyorum ben. Elbette bilgi yorumlamayı hızlandırır, kararlara bir karakter katar; lakin asıl analizi katacak olan insanın yine kendi becerileridir. Nereden mezun olunduğundan öte, insanın kendine ne kattığı mühim bu işe alım süreçlerinde de hayattaki başarı skalasında da böyle fakat en önemlisi öğrendiklerimizi yaşayarak tecrübe etmek öğrenim alanında aldığımız eğitim tam yeterli olmuyor maalesef bu eğitimi sahada çalışarak hem görsel bir tecrübe kazanıyoruz hem ticaretteki en önemli unsur olan insan ilişkilerini öğreniyoruz hem de problemlere karşı çözüm bulma yöntemi geliştiriyoruz ve bunun yanında bize kattıkları bir sürü şey, kısaca öğrendiklerimizi uyguluyoruz uygularken ise zaten daha fazlasını öğrenip pekiştiriyoruz.

Sıfırdan iş kurmayı üretmeyi seviyorum aslında mimar olmaya beni itende buydu hayalimdekini tasarlayıp ve gerçekleştirmek, belirsiz ortamları belirginleştirmeyi seviyorum boş ve niteliksiz olan ne varsa onları yeniden işlevsel hale getiriyorum ve insanlığa sunuyorum . Birçok farklı firmada çalıştığım tüm yöneticilerim de bana ‘seni serbest bıraktığımızda daha iyi iş çıkarıyorsun’ dediler. Bu da beni girişimci olmaya ve kendi firmamı kurmaya iten bir diğer nedendi. Kendime olan güvenimi arttırdı ve başarı sağladıkça ilerleme üst safhaya çıktı. Kim olursa olsun yeteneklerini keşfedip insanlara yararlı olmaya başladığınız zaman zaten önünüzü kesmezler buna sonuna kadar güveniyorum. Kurumsal hayatı bırakıp girişimci mimar olmaya karar verdiğimde en zorlandığım konu metodoloji eksikliğiydi. Yalın girişim gibi metodolojiler henüz ortaya çıkmamıştı, o nedenle kafamdaki fikirleri yapma motivasyonuyla yola çıkmıştım, daha sonraki yıllarda anladım ki ürünle fazla uğraşmadan hemen potansiyel müşterileri keşfetmem gerekiyormuş. Yatırım ve diğer konularda çok zorlanmamıştım, sanırım en zorlandığım birinci konu metodoloji bilmeyişimdi. Yine yurtdışı görüşme ve pazarlıkları, olası yeni oluşumları takip ediyorum. Sadece sahada değil, her alanda ekip o kadar fark ettiriyor ki, yöneticiden çok altındaki görev delegasyonunun gücü önem kazanıyor. Risk ve problemler günlük hayatımızın bir parçası, bunlara çözüm bulabilmek ve başardıkça kenetlenebilmek mühim olan. Empatiyi elden bırakmayarak ve mutlaka fikir sorarak ilerlemeye çalışıyorum.

Kuruluş döneminden itibaren hem Türkiye hem yurt dışında büyümeye başladık. Hedefimiz ise tamamen Türkiye markalarının bilinirliği ve gücünü dünyaya anlatmaktı. Geldiğimiz noktada bunu tam olarak başarabildiğimiz söylenmese de, hedeflerimiz yaptıklarımızın çok daha ötesinde. Zira hayallerimiz büyük. Yola çıktığımızda dünyaya Türkiye’yi ve kendimizi anlatacağız demiştik. Bugün İtalya mimarlık başta olmak üzere dünyanın 5 ülkesinde mimarlık hakkında ismimiz bilinir hale geldi, şuan ki hedefim süper bir yüz ile dünyada tanınmak tabi ki hep varız hep dik bir şekilde kendimizi temsil etmeye devam edeceğiz mimariyi tüm dünyada icraa etmek istiyorum.. Halihazırda bulunduğumuz pazarlarda büyüme potansiyelini değerlendirerek orta vadeli anlaşmalar sağladık bile. Biz burada gelir olarak düşünmüyoruz hedefimiz Globalleşmek. Kendimizden önce şirketimizi düşünmeliyiz. biz hayallerimizi tasarlayarak insanları mutlu etmek istiyoruz ve bu Türkiye ile sınırlı kalmamalı bizim fikrimiz bizim tasarımımız dünyada yer almalı.

Ayrıca dünyayı takip etmeliyiz sürekli yenilenmeliyiz Dünya çapında akıllı evler konusunda inanılmaz bir dönüşüm var. Akıllı evler trendi Amerikan başlayarak Avrupa’ya doğru yol aldı ve artık bizimde kapımızda. Kontrol, enerji verimliliği, yaşam kalitesi, bütçe tasarrufu gibi konuları yönetme imkanı sağlayan akıllı ev sistemleri kullanıcıların hayatını kolaylaştırırken kaliteli bir yaşam sürme imkanı tanıyor. Akıllı evlerin mülk üzerinde yaratmış olduğu bir değer var ve sınırı olmayan bir dünya. Bütçeye göre kullanacağınız otomasyon sistemini kurdurabilme avantajı da sağladığını da unutmamak lazım bu nitelikteki sistemlerin. Burada önemli olan yalın bir dil ile müşteri elde edeceği faydaları anlatabilmek. Ben her şeyden önce Türkiye’nin, girişimcilerin, gençlerin potansiyelini çok iyi olduğunu düşünüyorum. Biz her zaman güvendiğimiz alanlara yatırım yaparız. Yurt dışı büyümeyi sürdürürken yurt içinde de büyümeye ve yeni fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz. 5 yıllık projeksiyonlarımızı da bu büyüme potansiyeline göre yapıyoruz. Kısa vadeli gelişmelerden sıyrılıp daha geniş baktığımda, birçok alanda dünyada başta Türkiye markasını duyuracağız.
Değişmeyen tek şey değişimin kendisi iken, bu dinamik yapıya ayak uydurabilmek adına kendini geliştirmekten vazgeçmemek her zaman bir ileri safhayı düşünebilmek. Bizi farklı kılan tamamen alışıla gelmişim dışına çıkmak, yaptığımız tüm projeler yıldız proje oluyor bunun sebebi diğer tasarım ve yönetmeliklerin dışına çıkıp tamamen kendine özgü hür yapılar inşaa etmek. Disiplinde çok önemli , Malum her şeye istesek de kendimiz yetişemeyeceğimizden, elden geldiğince yetkilendirme ve doğru iş dağılımı yapmak gerekiyor.

Alonso Mimarlığın kapsamlı tasarım, mimarlık ve danışmanlık hizmetleri vermek amacı ile İstanbul başta olmak üzere türkiye ve Özellikle İtalya Milano’daki ortaklarımızla birlikteliğimizin yanında tüm dünyadaki partnerlerimizle irtibatımız bizi diğerlerinden ayıran en büyük özelliktir.  Teknolojinin imkan sağladığı son yapı elemanı örneklerinin kullanıldığı nitelikli uygulama projelerinde, dayanıklılığın ve uzun süreli kullanımın ön planda tutulduğu malzemelerin kullanımına özen gösteriyoruz. Diğer yandan, mekânsal bütünlüğü sağlayan mekâna özel obje tasarımları ile de farklı dokunuşlarını ortaya koyarız.

Konsept tasarımdan uygulama projelerine, inşaat sürecinden proje yönetimine, projeyi oluşturmak ve belediye ayaklarını takip etmek gibi sunduğu hizmetlerindeki farklı algısı, eğilimleri özgün biçimde yorumlayan vizyonu, pozitif bakış açısı ve enerjisi ile Alonso hayal edilen  mimari projeleri sizler için yaşanılır ve uygulanır hale dönüştürür. Referans değerleri kuvvetli olan Alonso, yapısal anlamda tam bir sanatçı ruhuyla hareket eder. Geleneksel motiflerle modern çizgileri en iyi şekilde harmanlamayı başaran Alonso, müşterilerinden her zaman tam not almaktadır. Fikirden başlayarak projeyi geliştirmeye ve gerçekleşmeye kadar bütün adımları sizin hayaliniz olana ulaşmak için çaba sarfeder. Uluslar arası partner ofisler ile tasarım, proje danışmanlık ve uygulamasını oluşturur ve dünyanın her tarafında proje yapma kabiliyetine sahip bir ofistir. Rekabete inanır ve rekabetin yaratıcılığı geliştirdiğini savunur. Ele aldığı sorumlulukların bilincinde olarak zamanı iyi kullanır, tüm süreci planlar ve yönetir. Eskiz aşamasından uygulama aşamasına kadar olan süreçte geri beslemeleri doğru ve yerinde zamanlar.

Analizle başlarız. İstekleriniz ve düşündüklerimiz arasında Hayal kurarız.ortaya çıkan tasarımları sunarız. Uygulama projeleri ve detaylarını konuşur ve projeye başlarız. Projelerimizi detayları ile birlikte proje alanında kontrol ederiz. Danışmanlık hizmetini sağlarız ve anahtar teslim olarak projeyi düşündüğünüzden daha fazlası ile teslim ederiz.

Genel olarak biz her zaman farklıydık her zaman özgündük ve bu yüzden bu kadar erken ve bu kadar kısa sürede bu kadar fazla projeye imza atmış bulunuyoruz. Önemli olan doğru yerde, doğru kişilerle, doğru bir proje üzerinde yürümek ve bu yolda tamamen başından sona işi pürüzsüz götürebilmek. Yapılması imkansız olan hiç bir şey yoktur bu yüzden ‘ Bırakın hayallerinizi biz tasarlayalım ‘ ”

Mimar Mustafa Çiçek, , tecrübelerini ve daha fazlasını  “Sema Baysal”  ile  Business Channel Türk izleyicisi ile paylaşıyor olacak.
BENZER KONULAR
YORUM YAZ