MANİSA’DA KORKUTAN DEPREM !

26 Haziran 2020 869 views 0

AFAD’ın yayınladığı son verilere göre,  Manisa’da saat 10.21’de merkez üssü Saruhanlı olan 5.5 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı kaydedildi. Deprem’in İzmir ve çevre illerden de hissedildiği öğrenildi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, yaptığı açıklamada “Valiliğimize herhangi bir hasar ihbarı yok. Herhangi bir hasar varsa hemen ona göre afet planlarımıza göre harekete geçilecek ifadelerini kullanırken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise  “Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir. Kırsal taramalar devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre, saat 10.21’de merkez üssü Saruhanlı olan 5,5 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Deprem 9,29 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Açıklamada, gelişmelerin takip edildiği belirtildi.

MANİSA VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, CNN TÜRK canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

“Valiliğimize herhangi bir hasar ihbarı yok. Dış mahallelerde de araştırmalar devam ediyor. Şuanda hasar olup olmadığına yönelik araştırmalarımız devam ediyor. İlk etapta herhangi bir hasar varsa hemen ona göre afet planlarımıza göre harekete geçilecek.”

BAKAN SOYLU’DAN DEPREME İLİŞKİN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir. Kırsal taramalar devam etmektedir. Manisa Valiliğimiz ve AFAD kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir.”

BİR SÜRE SOKAKTA OLMALARINDA YARAR VAR

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN TÜRK canlı yayınında şu değerlendirmelerde bulundu:

“5.5’lik deprem geniş bir alanda hissedilmişti. Bir hasar ortaya getirmiş olabilir, bilgiler çok taze. 5’i geçen depremden sonra kaygı duyuyoruz. Bölgede çok sayıda fay var. Tüm yerleşim yeri bunu hisseder. Batı Anadolu çok sayıda depremleri olan 6,5-7’lik depremler verebilen faylarla dolu. Bunlara ilişkin depremler meydana geliyor. 4’ü geçen her depremden sonra insanlar bir süre sokakta olmalarında yarar var. Binalarında da hasar varsa bunları göstermeden evlerine girmemeleri gerekir. İlk saatlerde yetkililerin açıklamalarını dinlemelerinde yarar görüyorum.”

Kaynak: Hürriyet

BENZER KONULAR
YORUM YAZ