AİRBUS 15 BİN ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARTIYOR !

01 Temmuz 2020 1.175 views 0

Airbus tarafından yapılan açıklamaya göre, Airbus koronavirüsten dolayı maddi sıkıntı çektiğini ve önümüzdeki yıl 15 bin çalışanını işten çıkaracaklarını söyledi. İşten çıkarmaların çoğu  Avrupa’da yapılacakken eski duruma dönmeleri 2025’e kadar sürebilir..

Airbus‘tan yapılan açıklamada, Covid-19 öncesi seviyeye geri dönmenin 2023’ü ve muhtemelen 2025’i bulacağı belirtilerek bu aşamada şirketin ilave önlemler alması gerektiğine işaret edildi.

Plan çerçevesinde Fransa’da 5 bin, Almanya’da 5 bin 100, İngiltere’de bin 700, İspanya’da 900 ve Airbus’un diğer tesislerinden de bin 300 çalışanın işine son verileceği açıklandı.

“ÖNCELİK GÖNÜLLÜ AYRILMAK İSTEYENLERE VERİLECEK”

Euronews’ün haberine göre havacılık şirketi, personelin sonbahardan başlamak üzere kademeli olarak azaltılacağını ve önceliğin gönüllü ayrılmak isteyenlerle erken emeklilik isteyenlere verileceğini kaydetti.

Şirket CEO’su Guillaume Faury yaptığı açıklamada, “Airbus, havacılık endüstrinin şimdiye kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya bulunuyor. Şu ana kadar aldığımız önlemler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şimdi de şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Ulaşım, geçen yıl aralık ayında Çin’de baş gösteren ve ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin biri konumunda.

Kaynak: Hürriyet

BENZER KONULAR
YORUM YAZ