ZEYNEP BETÜL YUMLU , BUSİNESS CHANNEL TÜRK’TE

27 Eylül 2019 86 0

Odyolog, Zeynep Betül Yumlu, Özge Vardarlı’ya konuk olacak.

4 Temmuz 1996’da Çorum’da Doğdu. Annesi hemşire, babası ise öğretmendi. İlkokulda okumaya çok erken geçmesi ve sınıf düzeyinin üzerinde olması nedeniyle öğretmenleri tarafından 2 defa sınıf atlatma kararı alındı, üst sınıfların derslerine girmeye başladı. Ancak fiziksel anlamda uyum sağlayamama ihtimali nedeniyle vazgeçtiler. Polis haftası konulu bir resim yarışmasında Çorum ikincisi oldu.

Ardından ailesinin tayini ile Ankara’ya taşındı. Burada özel bir okuldan %100 burs kazandı ve Matematik Olimpiyat grubuna alındı. Ancak müzik ve resme olan ilgisi nedeniyle olimpiyat çalışmalarını bırakıp sanata yöneldi. Piyano öğrendi ve piyano besteleri yazmaya başladı. Siparişle karakalem portreleri çizmeye başladı. Ayrıca ana dil hocaları sayesinde İngilizcesini geliştirerek Cambridge Üniversitesi’nden dil sertifikası aldı.

Lisede de sanat çalışmalarına devam ederek biri okulda biri de evinde olmak üzere 2 adet Ebru sergisi açtı. Akvaryum balığı üretimine başlayıp çeşitli akvaryum fotoğraf yarışmalarında derece aldı. Çanquatica Akvaryum Sanatı ve Bilimi Platformu’nu kurdu.

Ergenlik döneminde depresyona girince çeşitli psikolog ve psikiyatristlere gitti ancak ilginç bir sonuç çıktı ve “Dahi” olduğu söylendi.

Üniversite sınavı sonucu, hem sanat çalışmalarını sürdürme hem de bilim insanı olma ideali nedeniyle İşitme ve Ses Bilimi anlamına gelen Odyoloji bölümünü tercih etti. Yine üniversitede de sanat çalışmalarına devam ederek “Türk Sanat Müziği” ile tanıştı. Hacettepe ve TRT Türk Sanat Müziği koro çalışmalarına ve konserlerine katıldı. Ayrıca Keman öğrenmeye başladı.

Tüm bunlar, henüz mezun bile olmadan Odyoloji alanında çok farklı ve yenilikçi biri olarak ayırt edilmesini ve gelecek vaad etmesini sağladı.

2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Şu anda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde Odyolog olarak çalışıyor. Bir adet de şiir kitabı çıkarmaya hazırlanıyor.

,tecrübelerini ve daha fazlasını “Özge Vardarlı ile İşibilen” programında Business Channel Türk izleyicisi ile paylaşıyor. 28 Eylül saat 16:00’da çekimini yapacağımız program aynı hafta ekranlarımızda olacaktır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ