TÜRKIYE-RUSYA ARASINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

06 Mart 2020 67 0

Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler sonucunda, İdlib’de ateşkes kararı verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşmede, anlaşma sağlandı. İdlib konusunda varılan mutabakata ilişkin liderler, ortak açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

ATEŞKES

Anlaşmaya göre; ateşkes kararı, gece yarısından itibaren yürülüğe girecek.

PUTİN: ŞAHSİ YAKIN TEMASIMIZ ÇÖZÜME İMKAN SAĞLIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında yapılan anlaşmaya ilişkin, “Şahsi yakın temasımız çözüme imkan sağlıyor. Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu. İdlib’deki hassas durumu ele aldık. Türk askerleri için taziyelerimi yineliyorum. Astana sürecinin öneminde uzlaştık.

İdlib konusunda ortak belge hazırladık. İki ülke dışişleri bakanları, bu belgeyi beyan edecekler. Ortak belgenin İdlib bölgesinde ateşkese vesile olacağına ve insani yardım konusunda ilerleme sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.

CUMHURBAŞKANI’NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Türkiye Cumhurbaşkanı’na, Moskova’ya geldiği için teşekkür ediyorum. Tüm Türk mevkidaşlarıma yapıcı çalışmaları için teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: EnsonHaber

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.