SABANCI HOLDİNGİN GRUP ŞİRKETLERİ TEMİNATSIZ OLARAK KREDİ Mİ ALDI?

07 Ocak 2020 153 0

SABANCI HOLDİNGİN GRUP ŞİRKETLERİ TEMİNATSIZ OLARAK KREDİ Mİ ALDI?

TEMSA ULAŞIM HİSSELERİNİ SATAN SABANCI HOLDİNGİN YABANCI YATIRIMCISI NEDEN HİSSE BEDELLERİNİ ÖDEMEK İÇİN ZİRAAT BANKASINDAN KREDİ KULLANDI?

BANKA KREDİLERİ NEREYE KULLANILDI VE BUHARLAŞTIRILDI MI?

BANKALARIMIZ ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR KİMLERİN SENARYOSU?

Bilindiği üzere Temsa Ulaşım Sabancı Holdinge ait yerli ve milli otomotiv firması idi.  İdi diyoruz çünkü geçtiğimiz günlerde çok hızlı bir operasyon ile True Value Partners a satıldı.

Asıl olaylar bu satıştan sonra başladı. Zira yabancı yatırımcı Temsa Ulaşımı devir alır almaz kamu bankalarından özellikle Ziraat Bankasından yüklü miktarda kredi kullandı ve bu kredi ile de satın aldığı bu hisselerin bedelini ödedi (!) ?

Bir yabancı yatırımcı, yatırım yaptığı şirketin satış bedelini ödemek için neden yerel bankalardan kredi kullanır bu soru kafaları karıştırdı.

Bir yabancı yatırımcı, yatırım yaptığı şirkette neden üretimi durdurur bu da ayrıca dikkat çekici bir durum.

Yine bu yabancı yatırımcı yatırım yaptığı şirket için daha 7 ay içinde neden konkordato talep eder. İŞTE EN VAHİM NOKTA BUDUR…

Bilgisine başvurduğumuz Av.Leman Türkmenoğlu bu konuda ilginç açıklamalarda bulundu.

“ Temsa Ulaşım hisseleri Mayıs 2019 da True Value Capital Partners a satılmıştır. True Value Capştal Partners ise Temsa Ulaşımı aldıktan sonra Aralık 2019 da konkordato talep etmiştir. Yatırım tarihinde bir ilk ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bir yabancı yatırımcının yatırım yaptığı şirkete derhal yerel bankalardan kredi kullanmış olması, ardından üretimi engelleyecek oranda işçi çıkarması, bununla yetinmeyerek üretimi durdurması ve sonunda da konkordato talep etmesi normal bir durum değildir ve doğal olarak bu operasyonun arkasında iyi niyet aramıyoruz.

Ziraat Bankası yetkilileri ve hukukçuları da bizimle aynı görüşte olmalı ki Temsa Ulaşım ve True Value Capital Partners yetkilileri  Evren Rıfkı ÜNVER ve  Rukiye Devres Ünver hakkında Örtülü Kazanç Aktarımı, Kanuna Karşı Hile, Alacaklıları Zarara  Uğratma ve daha pek çok suçlama ile savcılığa şikayet dilekçesi vermiştir ve soruşturma başlatılmıştır.

Ziraat Bankası tarafından yapılan suç duyurusuna biz de Müşteki sıfatı ile müdahale ettik ve şikâyetçi olduk.

ŞİKAYET DİLEKÇEMİZDE DE TEMSA ULAŞIMIN TÜM BU OPERASYONLARIN YAPILDIĞI SÜREÇTE YETKİLİLERİ GÜLER SABANCI – EROL SABANCI- SEVİL SABANCI SABANCI- SERRA SABANCI – SUZAN SABANCI DİNÇER İLE BİRLİKTE ÜST DÜZEY YETKİLİ 33 KİŞİNİNDAHA ŞÜPHELİ SIFATI İLE SORUŞTURMAYA DAHİL EDİLMESİNİ TALEP ETTİK.

Adil bir yargılama sistemi içerisinde mahkemelerin gereğini yapacağına ve tüm sorumlular hakkında ceza hükmü oluşturacağına inanıyoruz.’’

Temsa Ulaşım ve grup şirketleri ile Sabancı Holding hakkında ki davalar ve şikâyetlere her gün bir yenisi ekleniyor. Umuyoruz ki ilgili makamlar konuya gereken hassasiyeti gösterecektir.

Haber; İbrahim Karatay

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.