RUSYA'DAN YENİ İDLİB AÇIKLAMASI

29 Şubat 2020 47 0

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Türkiye ile sahadaki tansiyonu düşürmek amacıyla anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ankara’da yapılan heyetler arası görüşmede Türkiye ve Rusya’nın sahada tansiyonu düşürmek konusunda anlaştığı belirtildi.

NE OLDU ?

27 Şubat akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıklanmıştı. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. Dün gece yapılan açıklamada da bir askerin daha hayatını kaybettiği kaydedildi.

Saldırının ardından Rusya ve Türkiye arasında, Rusya’nın Türkiye askerlerinin koordinatlarını bilip bilmediğine yönelik gerilim yaşanmıştı. Türkiye Rusya’nın koordinatları bildiğini savunmuş, Rusya ise söz konusu durumu reddetmişti.

Kaynak: Birgün

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
instagram takipçi satın al