RAHŞAN ECEVİT’İN VASİYETİ

30 Ocak 2020 67 0

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit geçtiğimiz Cuma günü hayata gözlerini yumdu.  Kendisine 14 yıl önce verilen söz tutuldu. Rahşan Ecevit 19 Ocak düzenlenen cenaze töreninin ardından defnedilmek üzere Devlet Mezarlığı’na nakledildi. İşte Ecevitin vasiyeti…

Rahşan Ecevit’in naaşı, bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından ebedi istirahatgahı olan Devlet Mezarlığına götürüldü. Yasal düzenlemeler gereği Devlet Mezarlığına sadece Cumhurbaşkanlığı Genelkurmay Başkanlığı Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı yapmış devlet büyüklerinin cenazeleri defnedilebiliyor. Ancak, ilk defa bu sıfatları taşımayan bir isim Rahşan Ecevit Devlet Mezarlığı’na defnedildi. Bunun nedeni ise Rahşan Ecevit’e 14 yıl önce verilen bir söz…

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in vefatı üzerine Devlet Mezarlığı ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifinde yeni bir düzenlemeye gidilmiş ve merhum Başbakan Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesinin yolu açılmıştı. Ancak eşi Rahşan Ecevit, hükümet yetkililerine öldüğünde eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediği için itiraz etmişti. Zira yasal düzenleme gereği vefatı halinde Rahşan Ecevit’in Devlet Mezarlığına defnedilmesi mümkün değildi.


İZİN VERDİ

Ancak hükümet yetkilileri Rahşan Ecevit’e, eşinin Devlet Mezarlığı’na defnedilmesiyle ilgili izin vermesi halinde, kendisi için de düzenleme yapılacağını ve vefat etmesi halinde hayat arkadaşının yanına defnedileceği sözünü verdi. Yarım asrı birlikte geçirdiği hayat arkadaşının yanına defnedilme sözünü alan Rahşan Ecevit ise merhum Başbakan’ın Devlet Mezarlığına defnedilmesine müsaade etti.

5 PARTİ ORTAK KARAR ALDI

Vasiyetinin yerine getirileceği ile ilgili Rahşan Ecevit’e verilen söz 14 yıl sonra tutuldu. TBMM’deki 5 partinin de ortaklaşa aldığı prensip kararı ile Rahşan Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defni mümkün hale geldi. Böylelikle 14 yıl önce verilen söz yerine getirilmiş oldu.  

Kaynak: CnnTürk

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

instagram takipçi satın al