PROF.DR. CANAN KARATAY KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMASI YAPTI

06 Şubat 2020 79 0

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü kısa bir zaman içerisinde yayıldı ve 28 binin üzerinde insana bulaştı. 565 kişinin yaşamını yitirdiği virüs ile ilgili tedirginlik gittikçe artarken hastalığın tedavisinin bulunması için çalışmalar son hızla devam ediyor. Sosyal medyada salgının hayvanlar aracalığıyla bulaştığı ileri sürülsede konuya ilişkin kesin bir açıklama yapılmadı. Aynı zamanda koronavirüs ile ilgili iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay açıklama yaptı.  Karatay’ın i yaptığı açıklama dikkat yarattı.

Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlanan ve kısa süre içerisinde dünyaya yayılan yeni tip corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken, gelen son bilgilere göre ölü sayısı 600’e yaklaşırken, 28 bin kişinin üstünde insanda ise hastalık görüldü. Her geçen gün yayılan salgın ile ilgili dünya üzerindeki tedirginlik devam ederken, hastalığın tedavi edilmesi için bilim adamlarının çalışmaları devam ediyor. Sosyal medyada salgının hayvanlardan bulaştığı iddiaları ortaya atılırken, konuyla ilgili uzmanlardan da kesin bir açıklama gelmedi. Öte yandan ölümcül salgın koronavirüs ile ilgili iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay‘dan son dakika açıklaması geldi. Karatay’ın viral bir enfeksiyon olan yeni tip corona virüsü ile ilgili yaptığı açıklama yine gündem oldu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…

“KORKULACAK BİR ŞEY YOKTUR”

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, viral bir enfeksiyon olan yeni tip koronavirüsü ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu…

Karatay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve firmaların desteğiyle KSÜ’de düzenlenen “Maraş Paçası ve Gastronomisi” konulu konferansta, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Komitesinin “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiği, Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra çok sayıda ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs salgınının yanı sıra doğru ve dengeli beslenme konularında bilgiler verdi.

“Korona, bir viral enfeksiyondur, korkulacak bir şey yoktur.” görüşünü ileri süren Karatay, koronavirüsün akciğerlerdeki hücrelerin içine girdiğini, solunum yoluyla bulaşmanın da bu anlama geldiğini belirtti.

Bundan korunmanın mümkün olduğunu anlatan Karatay, şunları savundu:

“Teknoloji ilerlemesine rağmen asırlardan beri daha virüsleri halledemedik. Virüslerin hücre içine girmesini bizim engellememiz lazım. Hücre içine girmezse hastalık olmuyor. Onun için de bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz lazım. Hücre güçlü olursa virüsler kapıları açıp içeri giremezler. Vücudumuzun direncini kırmazsak hastalanma olmaz, bütün mesele budur. Korona ve enfeksiyonlardan korunmak için ev sirkesi, doğal probiyotiktir, vücudumuzdaki dost bakterileri besler, ev yoğurdu, ev turşusu ve turşu suyu tüketin. Bağırsaklardaki dost bakterileri çoğaltır. Korona diye çıkardılar ama merak etmeyin gripten farkı yok.”

Türkiye’deki ekmek tüketiminin fazlalığına ve bazı gıdalarda mısır şurubu kullanımına değinen Karatay, özellikle çocukların bu tür maddeleri tüketmesinin sakınıcılarına işaret etti. Gribe karşı kelle paça tüketilmesini öneren Karatay, bu yemekte protein, dengeli yağ ve vitaminlerin bulunduğunu belirtti.

Kaynak: Sabah

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.