KOALALAR İÇİN GÖZYAŞI DÖKÜYORLAR , DEVELER İÇİN TINLAMIYORLAR.

10 Ocak 2020 70 0

Avustralya’lılar İçin Vicdan Muhasebesi

KOALALAR İÇİN GÖZYAŞI DÖKÜYORLAR , DEVELER İÇİN TINLAMIYORLAR.

Avustralya‘da eylül ayında başlayan ve büyük bir yıkıma sebep olan yangının yağışların azalması ile birlikte daha da şiddetleneceğinden endişe ediliyor. Avustralyalı uzmanlar, New South Wales eyaletindeki yangınların, rüzgarın etkisiyle Victoria’daki alevlerle birleşerek bir “mega yangına” dönüşebileceğini söylüyor. Aylardır söndürülemeyen yangınla mücadelede Avustralya’dan skandal bir karar geldi. Bölgeden gelen son karar hayvanseverleri ayaklandırdı. Avustralya toplamda 27 kişinin öldüğü ve milyonlarca hayvanın telef olduğu yangın ile mücadele etmek için binlerce deveyi katledecek. Ayrıca yetkililer develer ile birlikte bazı yabani hayvanları da katledecek.

Avustralya‘da rekor düzeydeki hava sıcakığı ve kuraklık nedeniyle çıkan yangınlar aylardır söndürülemiyor. Yetkililer yaptıkları açıklamalarında yangınların önümüzdeki birkaç gün içinde yağmurların durmasının ardından daha da şiddetleneceği uyarısında bulunuyor. Aylardır söndürülemeyen yangınlar nedeniyle ülkenin bir bölgesinde 8 Ocak’tan başlayarak 5 gün boyunca 10 ile 20 bin arasında devenin ve yabani atın katledileceği haberi geldi. Avustralya deve katliamının gerekçesi olarak ülkeyi kasıp kavuran yangınları tetikleyen aşırı sıcak ve kuraklık gösterildi.

Çarşamba günü başlatılan ve beş gün sürecek olan itlaf kararı, Güney Avustralya eyaletinde yaşayan yerli Aborjinlerin, yerleşim alanlarını ve binalarını yabani develerin yıkıma uğratması şikayetleri üzerine alındı. Kanyapi yerleşim bölgesinde yaşayan Marita Baker, “Develer sokaklarda dolaşıp su arıyor. Çocuklarımızın güvenliğinden endişe ediyoruz” dedi. İtlafa bazı yabani atlar da dahil edilecek.

YAĞMUR ORMANLARI DA YANIYOR

Bir başka endişe kaynağı ise yangınların yağmur ve okaliptüs ormanlarında da etkili olmaya başlaması. Daha önce bu ormanlarda yangın görülmüyordu.

Uzmanlar, yangının korları 10 kilometre kadar uzağa taşıması ve alevlerin görülmedik hızla ilerlemesi nedeniyle artık hiçbir yerin güvende olmadığına dikkat çekiyor.

Avrupa Orman Enstitüsü’nden yangın uzmanı Alexander Held, “Bir taraf çöl, bir taraf okyanus. Sonunda yanacak bir şey kalmayacak” diyor.

Prof. Scott, büyük orman yangınlarının hava koşullarının ciddi şekilde değişmesiyle sona erdiğini belirterek “Bu ölçekteki bir yangına insan müdahalesinin etkisinin sınırlı olur” diye konuşuyor.

Kaynak:SABAH

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.