KIRMIZI BÜLTENLE ARANIRKEN İSTANBUL'DA TUTUKLANDI: AMİR TATALOO

31 Ocak 2020 96 0

Interpol tarafından aranan İranlı rapçi Tataloo; polislerin yaptığı açıklamada, uyuşturucu kullanımıyla ilgili olarak tutuklandığı söylendi.

Gerçek adı Amirhossein Maghsoudloo olan sanatçı, kırmızı bültenle aranıyordu. Ancak, Türk polisi yaptığı açıklamada, Tataloo’nun vize ihlalinden dolayı gözaltına alındığını söyledi. Sınır dışı edilmesi konusunda henüz karar verilmedi.

İran hükumetini eleştiren şarkı sözleri yazdığı bilinen ünlü rapçi, gözaltına alındıktan hemen  sonra Instagram hesabı üzerinden  paylaşımlarda bulundu

Tataloo; sosyal medya hesaplarında ve şarkılarında, Iran yönetiminin insan haklarına karşı tutumunu ve özgürlük kısıtlayıcı hareketlerini eleştiriyordu. İranlı Öğrenciler Haber Ajansı‘na göre İran polisi; ünlü rapçiyi ‘uyuşturucuya teşvik’ gerekçesiyle suçluyor. Ünlü rapçi; gözaltına alınmadan önce, şubat ayında Birleşik Krallık’ta yapacağı konser için çıkacağı seyahate hazırlanıyordu. Salı günü, kelepçeli görüntüsünü paylaşan sanatçının serbest kalması için kampanya başlatıldı ve 70 bin imza toplandı.

‘Iran International’a konuşan menajeri, Amir’in İran polisine teslim edilmesi halinde ne olacağının henüz kesin olmadığını belirtti.

Hakkında tutuklama kararı çıkan kişinin yerini saptama ve kimliğini belirleme konusunda söz sahibi olan Intepol’ün, herhangi bir ülkede tutuklama kararı çıkarma veya o kişiyi ülkeden sınır dışı etme hakkı bulunmuyor.

AMİR TATALOO KİMDİR ?

Müzik kariyerine devam etmek için Türkiye’ye gelen Tataloo’nun icra ettiği sanat; pop, rap, jazz ve R&B’nin karışımı olarak tanımlanıyor. Sosyal medyada oldukça popüler olan rapçinin; Instagram hesabında 2.5 milyon, Facebook hesabında ise 16,5 bin takipçisi var.

2017’de ki başkanlık seçimlerinde; takipçilerini, hangi partiye oy vermeleri konusunda örgütlemişti.

Ancak son yıllarda; batılı ve ahlak dışı müzik yaptığı gerekçesiyle şarkıları yasaklandı ve İran yönetimine eleştirel olduğu söylendi.

Kaynak: Onedio

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.