İTALYA'DA 16 MİLYON İNSAN KARANTİNAYA ALINDI

09 Mart 2020 57 0

İtalya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 366’ya ulaşırken, yaklaşık 16 milyon insanın yaşadığı 14 kentte de karantina süreci başladı.

İtalya’da iki hafta önce başlayan ve hızla yayılan, ölümlerin arttığı koronavirüs salgınında bilanço ağırlaşıyor.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkent Roma‘da düzenlediği günlük basın toplantısında, koronavirüs vakalarına ilişkin son durumu paylaştı.

366 ÖLÜ

Borrelli, ülkede koronavirüs vaka sayısının 6 bin 387’ye, ölen ve iyileşenler dahil edildiğinde ise 7 bin 375’e ulaştığını söyledi.

Sivil Savunma Genel Müdürü Borrelli, ölü sayısının düne göre 133 kişi daha artarak 366’ya yükseldiğini açıkladı.

İlk kez bir günde salgından ölenlerin 3 haneli rakamlarla kaydedildiğine dikkati çeken Borelli, dün 589 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının 33 kişi artışla 622’ye ulaştığını belirtti.

Sivil Savunma’nın açıkladığı son verilere göre; en çok vaka ve ölü sayısı, dün Başbakanlık kararnamesiyle “kırmızı bölge” ilan edilen Lombardiya Bölgesi’nde görüldü. Bölgede ölü sayısı düne göre 113 kişi artarak, 267’yi buldu.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Rai3’te katıldığı programda, daha önce hiç yaşamadıkları bir krizle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Hükümetin virüsün yayılmasının önüne geçmek için çıkarttığı son kararnamelere değinen Speranza, bunların tek başına yeterli olmayacağını, vatandaşlardan sorumlu davranarak belirtilen hususlara uymalarını istedi.

Bu arada Kültür Bakanı Dario Franceschini, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, 3 Nisan’a kadar bütün sinema salonu ve müzelerin kapatıldığını, tiyatro ve konserlerin de iptal edildiğini duyurdu.

GÜNEYLİLER, KUZEYLİLERİN KARANTİNADA OLMASINI İSTİYOR !

Hükümetin dün Lombardiya Bölgesi’ne yönelik önlemleri sıkılaştıracağı haberlerinin yayılmasının ardından çok sayıda kişi, bölgeyi terk etmek için garlara akın etmişti.

Ülkenin güneyindeki Sicilya, Basilicata, Campania, Calabria, Puglia, Abruzzo ve Molise bölge yetkilileri, bu durum üzerine kuzeyden gelenlerin kendilerini evlerinde 14 günlük karantinaya almalarını istemişti.

Kaynak: EnsonHaber

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

instagram takipçi satın al