İSTANBUL'DA 7 BİN 615 BİNA ACİL OLARAK YIKILMASINA KARAR VERİLDİ !

24 Şubat 2020 80 0

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, vatandaşın riskli konutlarda oturmasına izin vermeyeceklerini vurgulayarak 7 binden fazla binanın acil olarak yıkılacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI !

Van’da meydana gelen deprem sonucu, 254 konut ve 297 ahırın yıkık, 694 yapının da ağır hasarlı olduğunu tespit ettiklerini belirten Bakan Kurum, “Hak sahibi vatandaşlarımıza kalıcı konutlar için çalışma başlatmış durumdayız.” dedi.

Elazığ merkezli depremin ardından başlatılan çalışmalara da ilişkin bilgi veren Kurum, Elazığ’ın tarihindeki en büyük kentsel dönüşüm projesini başlatacaklarını bildirdi.

99 SONRASI YAPILARDA YIKIM YOK

Elazığ, Malatya ve Manisa’da yaşanan depremlere bakıldığında binaların hepsinin niteliklerin yığma ve kerpiçten olduğunu gördüklerini belirten Murat Kurum, sözlerine şöyle devam etti:

“Genelde ömrünü tamamlamış, herhangi bir mühendislik hizmeti almamış, donatısının olmadığı, eksik olduğu, beton kalitesine baktığımızda ya deniz kumu ile yapılmış ya da beton hizmeti almamış yapıların olduğunu görüyoruz. Yıkımların da en çok bu alanlarda olduğuna şahit olduk. Deprem muhakkak şehrimiz, ülkemiz için önemlidir ama 99 sonrası yapılan yapılara baktığınızda biz herhangi bir yıkımla karşılaşmıyoruz. Çok ufak hasarlar oluşuyor. Dolayısıyla yapıların niteliği depremde çok önem arz ediyor.”

7 BİN 615 BİNANIN YIKILMASI BEKLENİYOR

Vatandaşların yaşadığı binalar ile ilgili risk tespiti talebinde bulunmaları gerektiğini belirten Bakan Kurum, “Biz riskli binada vatandaşımızı oturtmayacağız. Vatandaşımızla birlikte dönüşüm sürecini yapmak durumundayız. Şu an İstanbul’da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: EnsonHaber

BENZER KONULAR
YORUM YAZ