ERDOĞAN’DAN İDLİB DEĞERLENDİRMESİ

22 Şubat 2020 61 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada İdlib’de 150 rejim askerinin öldürüldüğünü açıklarken yaşanan bu durumu ‘savaş’ olarak nitelendirdi.

Suriye’nin İdlib şehrinde Esad rejiminin sivilleri bombalaması üzerine Türkiye harekete geçmişti.

Esad rejiminin bölgede Rusya’nın desteği ile Türk askerlerini hedef alması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeye takviyelerini ve hazırlıklarını hızlandırdı.

İdlib’de yaşanan bu süreç sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son durumla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“YOĞUN BİR SÜREÇ…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib’de yoğun bir süreç var.Ben buna savaş diyebilirim şu anda orada devam ediyor.

150 REJİM ASKERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Son rakamlar, 150 civarında rejim mensubu etkisiz hale getirildi. 12 tank 3 zırhlı araç 14 top obüsü ve 2 doçkalı pikap bunlar imha edildi. Rejim İdlib halkına zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak bu şekilde yapabiliriz. Güvenli bölgede yeni adım attık briket barakalar yapalım 25-30 metrekare dedik. Bu çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

“ HAFTER MEŞRU BİRİSİ DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya konusunda ise, şunları söyledi:

“Hafter meşru birisi değil. Hafter, bizim için bir muhatap değil. Hafter orada bir maaşlı lejyoner, meşru birisi değil, illegal, gayrimeşru. Orada meşru olan lider Sarrac’dır. Biz hep Sarrac ile görüştük. Batı Sarrac’ı davet ettiği yere Hafter’i de davet etti. Biz Suriye halkının daveti üzerine oradaysak Libya’da da 500 yıla dayalı kardeşliğimiz var onların daveti üzerine askeri eğitim güvenlik anlaşmamızı yaptık onun üzerine de oraya gittik.”

Kaynak: EnsonHaber

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
instagram takipçi satın al