ÇİN’DEN ABD'YE SUÇLAMA !

04 Şubat 2020 91 0

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Çin’de Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD’yi paniği arttırmakla suçlayarak “Tüm ülkeleri kanıta dayalı ve tutarlı kararlar uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 521 kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü salgınıyla mücadele eden Çin yönetimi, ABD’yi koronavirüsü salgını nedeniyle vatandaşlarına seyahat kısıtlamaları getirmesiyle korkuyu arttırmak ve panik oluşturmakla suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada, Washington‘un “durmadan” panik yaydığını öne sürdü.

Salgın konusunda oluşan panik nedeniyle Amerika’yı suçlayan Chunying, ABD’nin panik havasını tüm dünyaya yaydığını ifade etti. Chunying, Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) ticaret ve seyahat yasaklarına karşı çıktığını kaydederek, “ABD gibi güçlü salgın önleme yetenekleri ve tesisleri bulunan ülke, WHO tavsiyelerine aykırı aşırı kısıtlamalar uygulanmasına öncülük ediyor” dedi.

İLK ÜLKE ABD OLMUŞTU

Chunying, diğer ülkelere yaptığı çağrıda makul, sakin ve bilime dayalı yargılarda bulunmaları gerektiğini dile getirdi. Öte yandan ABD, koronavirüsü vakalarının artmasının ardından Çin’e seyahat yasağı getiren ilk ülke olmuştu.

“SEYAHAT ENGELİNE GEREK YOK”

Dünya Sağlık Örgütü de acil durum ilan etmesine rağmen ticaret ve seyahat yasağına gerek olmadığını kaydetti. İsviçre‘nin Cenevre kentinde açıklamalarda bulunan WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da seyahat yasaklarının gereksiz olduğunu ifade ederek, “Uluslararası seyahat ve ticarete gereksiz yere müdahale eden tedbirler için bir neden yok. Tüm ülkeleri kanıta dayalı ve tutarlı kararlar uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

“KASTEN PANİK YARATILMASIN” UYARISI

Çin temsilcisi de uluslararası toplumun yeni virüs salgınını nesnel, adil bir şekilde ele alması gerektiğini ve halk arasında “kasten panik yaratılmaması” gerektiğini belirtti.

Kaynak: Sondakika.com

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.