ÇİN'DE KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPAN DOKTORLARA BASKI UYGULANIYOR

03 Şubat 2020 63 0

SARS salgınından beri dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri olan koronavirüs ile ilgili şaşırtıcı bir iddia ortaya çıktı. New York Times’a konuşan bazı kaynaklarda, Çin hükümetinin, hastalıkla ilgili açıklama yapan doktorları susturmak için baskı yaptıkları öğrenildi.

ABD’nin çok okunan gazetelerinden New York Times, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra bütün dünyaya yayılan ve bugüne kadar 304 kişinin ölümüne sebep olan ve 14 binden fazla insanın da hastanede tedavi altına alındığı salgın hastalıkla ilgili bir iddia ortaya attı.

“DOKTORLARA BASKI UYGULANIYOR”

Gazeteye konuşan bazı kaynaklar Çin hükümetinin hastalık haberlerini ve bu konuda konuşan doktorlara baskı uyguladığını söyleyerek, “Hükümet duyulan utançtan ve bunun bir zafiyet olarak gösterilmesinden rahatsızdı ve bu hastalığın duyulmamasını istedi” açıklamasını yaptı.

DOKTORA CEZA VERİLECEK !

Son yılların en büyük salgını olan ve son dönemin ticari ve kültürel olarak en aktif ülkelerinden biri olan Çin’de ortaya çıkmasının ve buna ek olarak hastalığın insandan insana bulaşmasının da çok önemli bir faktör olduğu koronavirüs ile ilgili Aralık ayında paylaşım yapan bir doktorun ceza aldığı da ortaya çıktı.Doktor Li Wenliang

“ENFEKSİYON RİSKİ YOK”

New York Times’a konuşan Doktor Li Wenliang, “Ben 30 Aralık gecesi bir sosyal paylaşım platformunda 7 hastasının karantina altına alındığını arkadaşlarımla paylaştım. ‘Çin’de 2002 yılında patlak veren 800 kişinin ölümüne sebep olan SARS tekrar mı geliyor?’ diye sordum. Gecenin bir yarısında Wuhan Sağlık Müdürlüğü’nden yetkililer neden böyle bir bilgi paylaştığımı sorarak beni azarladı ve 3 gün sonra da polisler kapıma gelerek uygunsuz davrandığıma dair bir kağıt imzalattılar” dedi.

Bölgede yaşayanlarla konuşan New York Times, ilk semptomların Aralık ayının ortasında ortaya çıktığını aktarırken, yetkililerin harekete geçmemesi dolayısıyla salgının büyük bir hızla bulaşarak yayıldığını yazdı. New York Times’ın haberinde, “Yetkililer kamuya açıklama yapmaktan çekindi. Bunda siyasi motivasyonun yeri büyük çünkü yetkililer Ocak ayında yapılan yıllık kongrelerine odaklanmak istiyorlardı. Dolayısıyla o zamanlarda bile sık sık enfeksiyon riski olmadığını söylüyorlardı” ifadesi kullanıldı.

Gazeteye konuşan yetkililer, “Hastalığın ilk belirtileri Aralık ayının başında kendini gösterdi. Fakat yetkililerin harekete geçmeye başladığı tarih 20 Aralık’tı. Bu tarihte hastalık korkutucu boyutlara ulaşmış ve bir tehdit olmaya başlamıştı” ifadesini kullandı.

BİR ÖLÜ DAHA

Yaşananların ardından bugün Filipinler‘den korkutan bir açıklama geldi. Filipinler Sağlık Bakanlığı, 44 yaşındaki bir Çinlinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Böylelikle, Çin dışında koronavirüsün sebep olduğu ilk ölüm gerçekleşti.

Yetkililer, Wuhan kentinden ülkeye gelen kişinin Cumartesi gecesi yaşamını yitirdiğini duyurdu. Filipinler’de bugüne kadar 2 kişide koronavirüs tespit edilmişti. Bunlardan biri 44 yaşındaki adam ve diğeri de onun 38 yaşındaki arkadaşıydı. 38 yaşındaki kadının tedavisinin devam ettiği açıklandı. Yetkililer, çiftin 21 Ocak’ta Hong Kong üzerinden ülkeye giriş yaptığını duyurdu.

Filipinler Sağlık Bakanı Francisco T. Duque III, “Bu hastalık dışarıdan gelmiş bir hastalık ve ülkede yaşayan birisine bulaştığına dair bir kanıt yok” dedi. Dünya Sağlık Örgütü de resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaşanan ölümü doğruladı.

Kaynak: Sondakika.com

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

instagram takipçi satın al