Çelik’ten AB’ye rest: Anlaşma bu haliyle yürütülemez

AK Parti Sözcüsü Çelik, parti MYK’sı devam ederken yaptığı basın toplantısında AB’nin mülteci konusunda sınıfta kaldığını belirterek

07 Ekim 2019 52 0

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken basın açıklaması yaptı.

 

 

Sözcü Çelik, toplantı gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Avrupa Birliği (AB) ile yapılan mülteci anlaşmasına da değindi. Çelik, AB’nin mülteci meselesinde sınıfta kaldığını belirterek “AB ile yapılan göçmen anlaşması bu haliyle işlemiyor” ifadelerini kullandı.

Çelik’in açıklamalarındaki AB ile ilgili bölüm şu şekilde:

 

 

“Cumhurbaşkanımızın AB’ye mülteciler konusundaki mükellefiyetlerini yerine getirmemeleri sebebiyle, ‘Biz bu yükü tek başımıza taşımak zorunda değiliz. Taahhütlerinize uymuyorsunuz, gereğini yaparız’ açıklamasından sonra muhtelif açıklamalar geldi.

AB mülteci meselesinde sınıfta kalmıştır.

Türkiye ise dünyadaki standartları yükselten bir tutum sergilemiştir. İçişleri Bakanlığımızın bu meseleyi yönetmekle olduğu kriterler AB’nin kriterlerin çok üstündedir. Bu kriterlerin olması da yetmiyor.

AB ile yapılan göçmen anlaşması bu haliyle işlemiyor. 

Birtakım AB yetkilileri, Türkiye’ye ek mali yardımdan bahsediyor bu rüşvet siyasetidir

Biz Avrupa’daki bazı ülkelerin nüfusunun yarısı kadar bir yükü çekiyoruz. Ama neticede bu yükü sonsuza kadar çekmek durumunda değiliz. Çözüm burada güvenli bölgenin kurulmasıdır.

Demografik yapıyı bozanlar terör örgütleridir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
instagram takipçi satın al