AVUKAT LEMAN TÜRKMENOĞLU TEMSANIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR.

07 Mart 2020 283 0

AVUKAT LEMAN TÜRKMENOĞLU’NDAN YENİ BİR BOMBA DAHA!

BANKA’LARDAN ALINAN KREDİLER NE YAPILDI?

Avukat Türkmenoğlu, Temsa şirketinin soruşturması Adaletli bir şekilde yürütülmediğini iddia etti!

‘’Çok ciddi suçlamalar ve bu suçlamaları kanıtlayan resmi doküman ile Savcılığa şikayette bulunursunuz.

Savcılık soruşturma dosyası açar.

Şüphelilerin ifade vermesi için talimat yazar.

Şüpheliler ifadeye gelmediği takdirde ifadeye zorlayıcı işlemlere başvurulur.

Süreç bu şekilde işler daha doğrusu işlemesi gerekir.

Ancak;

Nedeni niçini bilinmez ( bir fikrimiz var elbet ) ancak bizim Sabancı Holding yetkilileri ile Evren Ünver ve Rukiye Devres aleyhine yaptığımız savcılık şikayetleri üzerine açılan soruşturma dosyalarında;

Savcılık makamı tüm Şüphelilere ifade vermesi için talimat gönderiyor.

Bundan sonra ki süreç ise enteresan.

Şüpheliler ifadeye gitmiyor.

Ancak Savcılık hiçbir gerekçe göstermeden Şüphelilerin ifadelerinin alınması için gönderdiği talimatların hepsini geri çekiyor.

Dosyayı incelemek için müracaat ettiğimizde de kendi dosyamızı imcelemek yapılan işlemleri görmek için ciddi mücadele vermemiz gerekiyor.

Anlamakta zorlandığımız durum;

Haklı talep ve iddialarımızı haklı gerekçeler ve kanıtlayan delillerle adli mercilere sunarak sonuçları itibarı ile Ülke’mizi ve tüm ilgilileri etkileyecek bir mücadeleyi adli makamlar önünde adli mercilerde vermek istiyoruz adli mercilere karşı değil.

Ne yazık ki Adli Merciler deki mücadelemizi karar mercinde oturanlarla da mücadele ederek vermek zorunda kalıyoruz.

Hiç sıkıntı yok. Tek gerçek vardır. Biz de o gerçeğin peşindeyiz’’ söyledi.

Avukat Türkmenoğlu Temsa şirketinin hileli iflas yaptığına dair yeni açıklamada bulundu;

 ‘’Temsa sürecinde tüm ilgililer derin bir sessizlik içerisinde olsa da,

Temsa’da yaratılan değerin Temsa çalışanları ile sektör temsilcilerinin katkıları ile olduğunun farkında ve bilincinde olarak ,

Temsa’nın Ülke’ye ait bir değer olduğu düşüncesindeyiz.

Ülke’mize ait bir değer üzerinden de kimsenin haksız kazanç temin etmemesi edememesi gerekir.

Bu nedenle tespitlerimiz ve sorularımız yerine çözüm önerilerini sunmanın bu aşamada uygun olacağı kanaatindeyim.

Bu çözüm önerileri Sabancı grubunun KAP açılamasında “Sabancı Topluluğu’nun ülkesine olan sorumluluğu neticesinde ” cümlesi ile geri alım sürecini başlatmış olduğu açıklamasına dayanılarak beyan edilmektedir.

1.Akbank; Temsa’ya tüm borçlarını ödeyebilecek şekilde kredi verir. Akbank bu kredi sözleşmesini yurt dışı piyasalarda faaliyet gösteren Avrupa veya İngiltere merkezli bir sigorta şirketine sigorta ettirir.

Temsa Akbank ile imzaladığı kredi sözleşmesi ile kullandığı kredi çerçevesinde tüm borçlarını hemen öder, konkordato kalkar ve Temsa eski günlerine geri döner. Temsa faaliyete başladıktan sonra Akbank’tan kullandığı krediyi geri ödeme koşullarına göre öder.

Akbank verdiği kredinin finansal akışını takip etmek için arzu ederse bir denetim ekibi oluşturur ve finansal operasyonlarda da kontrol imkanı olur. Temsa faaliyete başladıktan sonra kredi ödemelerini yapar.

Temsa faaliyete başladıktan sonra kredi ödemelerini yapamaz ise Akbank kredi sözleşmesinin tamamını sigorta ettirmiş olduğu için, Temsa’ya kullandırdığı kredinin tamamımı sigorta şirketinden talep ve tahsil eder.

Dolayısıyla Temsa Akbank’tan kullandığı krediyi ödeyemediği takdirde de Akbank’ın hiçbir riski olmayacak. Bu işlem sürecinde sigorta şirketi riskleri bilerek sigorta yapmış olduğundan dolayı her hangi bir risk dönüşümünde sigorta şirketinin de kabulü nedeni ile riski olmayacaktır

Basit olarak ifade etmeye çalıştığımız bu basit işlemin ismi uluslararası finans ve bankacılık piyasasında seküritizasyon olarak anılmaktadır. Sabancı Grubu bir Holding de beyin takımının bu işlemi bilmiyor olması imkansızdır.

Tüm tarafların riskini minimalize eden ve Temsa’nın derhal faaliyete geçmesini hızlıca sağlayacak ilk model budur.

2.Sabancı Grubu Temsa’yı PPF ile birlikte almayı düşündüklerini açıklamış olduğuna göre, Madem sorumluluk hissediyorlar bu durumda PPF ile varlığı beyan edilen niyet mektubu çerçevesinde görüşmeler devam ederken, Sabancı Grubu beklemeden Temsa’nın %50 sini derhal geri alır.

Sabancı Grubu bu geri alım işlemini yaptığında yine derhal şirkete işletme sermayesi transfer eder ve tüm bankalar ve borçlular ile borçları yapılandırır. Eminiz ki böyle bir durumda bankalar yeniden yapılandırma kısmına sıcak bakacaklardır.

Kalan %50 lik kısım için ise PPF ile görüşmeleri devam eder ancak bu arada Temsa eski günlerine geri dönmüş olur. Ülke’ye sorumluluk bu şekilde gösterilir. Eminiz ki Sabancı Grubunun Temsa’ya işletme sermayesi aktaracak finansalları mevcuttur.

3.Sabancı Grubu, Temsa’nın borçları tutarında Akbank’tan bir teminat mektubu verir. Temsa bu teminat mektubunu kamu bankalarına sunarak kredi limiti oluşturur ve tüm borçlarını derhal öder. Temsa eski günlerine geri döner.

Akbank vereceği teminat mektubu secure ettiği takdirde yukarıda belirttiğimiz gibi herhangi bir olumsuzluk hiçbir riski olmayacaktır.

Sanırım şimdilik 3 modelden bahsetmek yeterli olacaktır. Sabancı Grubun gerçekten Temsa’ya, Devlet’e, Millet’e olan sorumluluğunu yerine getirme düşüncesi var ise bu modeller çoğaltılabilir.

Görüldüğü üzere bu modellerin hiç birisinde esasen bakıldığında Sabancı gruptan nakit çıkmamaktadır. Kaldı ki nakit çıksa dahi bu nakdin 375 Milyon TL geri alım bedeli ile mevcut kredilerin yapılandırılması şeklinde olacaktırki bu durumda da zaten Temsa ehil ellerde bu kredileri ödeyebilecek şekilde faaliyet gösterebilir.

Buna rağmen hala “Temsa’yı 50+50 oranda geri alım görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde bir yaklaşım ile Temsa’nın her gün daha fazla zarara uğramasına izin verecekler ise o zaman kimse ““Sabancı Topluluğu’nun ülkesine olan sorumluluğu” ndan bahsedemez’’ dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.