ALPER GİRGİN , BUSİNESS CHANNEL TÜRK'TE

11 Ocak 2020 131 0

İnsan Kaynakları Profesyoneli , Yazar & Eğitmen Alper Girgin, Özge Vardarlı’ya konuk olacak.

Alper Girgin Kimdir ?

Alper Girgin, 1981 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk öğrenimini ortaokul sonuna kadar Zonguldak TED Koleji’nde geçiren Girgin, hayatının ilk büyük değişimini Kocaeli Fen Lisesi’nde yatılı olarak okumaya başlayarak yaşadı. Yatılı okul deneyimi sosyal anlamda onu çok geliştirirken, çocukluğunda bu yana hayal gücüyle harmanalanan hikayeleme yeteneğini keşfetmeye başladı.

Üniversite yıllarını İstanbul Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünde geçirirken içindeki sanatsal bakış açısı liseden beri aldığı teknik eğitimle savaşıyordu. Matematik eğitimi dolayısıyla hayatında hep ön planda iken, öte yandan edebiyat, kitaplar, görsel sanat hep hayal gücü ve yaratıcılığını zorluyordu.

Bu içsel dönüşüm ilk çıktısını üniversite son sınıfta verdi ve Show TV de yarı zamanlı stajyer olarak internet servisinde iş buldu. Bu iş hem onu merak ettiği görsel dünyaya adım attırırken bir yandan da işin dinamiklerini öğrenmesi için bir fırsat oluşturdu. Ancak işin mutfak kısmı tahmin ettiği gibi çok da çekici değildi. O hikayeleri ve onların görsel yansımalarına tutkundu. 6 aylık macerası, her gencin de bir dönem yaşadığı gibi ekonomik kısıtlara teslim oluyor, kendi mesleği alanında uzmanlaşmak üzere Microsoft’un bir iş ortağında yazılım danışmanı olarak işe başlıyordu.

Kurumsal iş hayatıyla 2003 yılında ilk tanışmasıyla yepyeni öğrenme fırsatları yakalıyordu. Burada üç büyük Türk şirketinin projesinde tedarik zinciri ve finans alanlarında önemli tecrübeler elde etti. İki yıllık bir tecrübeden sonra 2006 yılında hala çalışmakta olduğu şirketi PepsiCo ile tanıştı. Kendisi için hem bir okul olan hem de kariyer gelişimini yaşadığı bu şirkette 13 yıl geçirdi. Bu süre zarfında birçok projede ve departmanda görev aldı. PepsiCo kariyerine yine analitik bir bölüm olan finansta başlayan Girgin, yedi yıl farklı görevler aldıktan sonra iki yıl kritik pazarlama tecrübesi elde etti. Kendisi son dört yıldan beri insan kaynakları departmanında çalışmaya devam etmektedir.

Hayatı boyunca tüm yaptığı işlerde hem analitik zekayı hem de görsel/sanatsal zekayı birleştirmeye çalışırken hiçbir zaman yaptığı işlerle sınırlı kalmadı. Her zaman tutkusu olan eğitim alanında 2007 yılından bu yana üç farklı sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Bunlardan birinde dört ay gibi bir süre Çanakkale’de ortaöğrenim öğrencilerine beş farklı okulda gönüllü öğretmenlik fırsatını değerlendirdi. Bu onun içindeki gençlere faydalı olma isteğini daha da arttırdı ve birçok üniversitenin kariyer etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı. Bununla da yetinmeyip, son iki yıldan bu yana üniversite öğrencileri için özel geliştirdiği “Kurumsal Hayata Giriş” adlı programda MEF Üniversitesi’nde öğrencilere ulaştı.

Eğitim tutkusunun yanına eklenen ve hayatı boyunca hep onu güdüleyen hikaye anlatıcılığıyla ilk kitabı olan “Kurumsal Hayatta ilk 100 gün” isimli eseri ortaya çıkardı. Bu kitapta üniversite öğrencilerine ve yeni işe başlayan gençlere kurumsal hayatı anlatmayı hedefledi. Kitabın İngilizce versiyonunun da olması global misyonunu ve Türkiye’deki gençleri global vizyonu hakkında destekledi.

Hayatı boyunca kurumsal tecrübesi yanında sosyal sorumluluk projeleri, TV programı sunuculuğu, sinema blog yazarlığı, üniversite eğitmenliği ve sonunda yazarlığı tecrübe eden Girgin için hedefler bununla da sınırlı kalmayacak gibi gözüküyor.

ÖNEMLİ PROJELER

Kariyerinde finans, insan kaynakları ve pazarlama alanlarında profesyonelleşen Alper Girgin, burada kazandığı tecrübeleri hem kitap deneyimine hem de üniversite eğitimlerine yansıttı:

ERP uygulamaları, Danışman ve Anahtar Kullanıcı olarak tedarik zinciri ve finans alanında 5 farklı proje

İnovasyon Projeleri, Doritos, Ruffles, Lays, Rocco gibi markalarda ticari proje yöneticiliği

Finansal Yapılandırma, Distributor altyapısı inceleme ve kar zarar durumu yapılandırması

Farklılaştırılmış ücret uygulamaları, Farklı yetenek gruplarına farklılaştırılmış ücret programı uygulamaları

Kurumsal hayat dışında da yaptığı işlerle farklı alanlarda yetkinliklerini desteklemeye devam eden Alper Girgin, burada da farklı işler ile kitlelere ulaşmak istedi.

Anadolu’ya beyin göçü projesi, Çanakkale’de beş farklı okulda bir dönem boyunca gönüllü öğretmenlik.

Matine & 10cumle.com, Sinema programı yapımcılığı ve sinema blog yazarlığı

Kurumsal hayata giriş dersi, MEF Üniversitesi’nde iki farklı dönem öğretim görevlisi deneyimi

İnsan Kaynakları Profesyoneli , Yazar & Eğitmen Alper Girgin ,tecrübelerini ve daha fazlasını “Özge Vardarlı ile İşibilen” programında Business Channel Türk izleyicisi ile paylaşıyor. 10 Ocak saat 14:30’da çekimini yapacağımız program aynı hafta ekranlarımızda olacaktır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.